Dalsze następstwa otyłości

images (72)Otyłość wpływa również na układ kostny, przynosząc negatywne skutki ortopedyczne. Osoby z nadmiarem kilogramów cierpią nie tylko na bóle nadmiernie obciążonych stawów i kości nóg, ale również borykają się z bardzo owąznymi bólami kręgosłupa, nieprzyzwyczajonego do dźwigania ciężaru. W wyniku nadmiernego obciążenia stawów i układu kostnego, dochodzi znacznie łatwiej do zwichnięć, skręceń, a w skrajnych przypadkach złamań. Częstym powikłaniem jest także problem z samymi stopami, powstaje na przykład płaskostopie, które zaburza prawidłowy chód i rozmieszczenie środka ciężkości. Utrudniony przepływ krwi oraz niewielka aktywność fizyczna sprzyja także powstawaniu żylaków koniczyn dolnych.

Krew nie tylko nie ma szans na aktywny odpływ z naczyń krwionośnych w wyniku zwężenia naczyń krwionośnych, ale również słabej siły mięsni, które w prawidłowych warunkach wspomagają krążenie w kończynach dolnych. Cukrzyca jest też często powiązana z kolejnym schorzeniem, jakie towarzyszy otyłości ? zaburzeniom w pracy nerek. Częstym zjawiskiem jest uszkodzenie kłębuszków nerkowych, przy czym dolegliwości te mogą powstawać niezależnie od występowania cukrzycy w otyłości. Przy otyłości cierpi także skóra; powstają różnego rodzaju nadmierne rogowacenia, brodawki, odleżyny, rany ? szczególnie w fałdach skórnych, a także rozstępy. Otyłości towarzyszy też zwiększona zachorowalność na nowotwory ? prostaty u mężczyzn oraz sutka u kobiet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>