Jak żywnic małe dzieci?

images (82)Sposób żywienia dzieci od pierwszego roku życia najbardziej znane jest za pośrednictwem mleka naturalnego. Dzieci w tym wieku są objęte ścisłą opieka lekarską i lekarz powinien decydować o stopniowanym wprowadzaniu do żywienia odpowiednich mieszanek i preparatów dietetycznych dla niemowląt. Należy pamiętać, że w razie konieczności sztucznego żywienia niemowląt nie powinno się stosować mleka krowiego, lecz odpowiednio przygotowane mieszanki mleczne.

Zaś, gdy nasz maluszek podrośnie, wówczas od pierwszego do trzeciego roku życia należy zmienić owe zasady. Albowiem wtedy dzieci intensywnie rosną i wykazują dużą aktywność fizyczną, stąd ich zapotrzebowanie na energię jest relatywnie wysokie. Posiłki dla dzieci w tym wieku powinny być łatwo strawne, o niezbyt wysokiej  zwartości błonnika pokarmowego.

Ponadto powinny one być szczególnie bogate w pełnowartościowe białko oraz odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych, przede wszystkim wapnia i żelaza. Dla tej grupy wiekowej dopuszcza się wyższy udział energii z tłuszczu w codziennej racji pokarmowej, niż dla innych grup populacyjnych. Warto przestrzegać normy zasad u małych dzieci, albowiem jest to ważny czynnik, niemal że najważniejszy, nie powinniśmy go zaniedbywać. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że dziecku tuz po mleku matki podaje się kurze białko, albowiem ma on najwięcej wartości odżywczych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>