Psychologiczne skutki otyłości

images (71)Otyłość to nie tylko choroba ciała, ale przede wszystkim choroba duszy. Najczęściej skłonności do niewłaściwego jedzenia wynikają z problemów natury psychologicznej, z tym ze bardzo niewiele osób uświadamia sobie tą zależność. Tymczasem njaczęscije otyłość powstaje w wyniku zajadania stresów czy nerwów związanych z codziennym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Może to wynikać ze stresujących warunków pracy, traumatycznych wydarzeń w życiu. Dlatego też w praktyce leczenia otyłości i w ogóle zaburzeń związanych z odżywianiem, ważna rolę gra wsparcie lub opieka psychologa. Żarłoczność jest swego rodzaju nałogiem, w swojej etiologii mającej bardzo wiele wspólnego z innymi nałogami, jak alkoholizm czy narkomania. Chociaż jej objawy są diametralnie inne, to jednak postępowanie terapeutyczne jest podobne. Osoby z otyłością są dodatkowo skazane na wyobcowanie ze społeczeństwa.

Współcześnie obowiązujący kult szczupłego ciała powoduje, ze osoby z nadwaga i otyłością sa często traktowane jako gorsze, mają problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich. Sta też otyłośc staje się problemem nie tylko natury fizjologicznej i zdrowotnej,a ale także społecznej i psychologicznej. Walka ze skutkami psychologicznymi otyłości oznacza zdrowsze jednostki oraz zdrowsze społeczeństwo. Pomocy osoby otyłe mogą szukać na terapiach indywidualnych lub grupach wsparcia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>