Schorzenia towarzyszące otyłości

images (73)Otyłość niesie ze sobą wiele zagrożeń dla poszczególnych układów organizmu. Szczególnie obciążony jest układ sercowo ? naczyniowy, i stąd powstają takie schorzenia, jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, a także zawały serca oraz udary. Nadmiernie obciążone serce nie jest w stanie skutecznie pompować krew, co skutkuje brakiem właściwego odżywienia i natlenienia komórek organizmu. Badania wykazały, ze serce osoby, u której stwierdzona jest duża nadwaga lub otyłość, jest znacznie starsze w sensie biologicznym, od serca osoby o prawidłowej wadze. Miażdżyca powstaje także na skutek nadmiernego odkładania się złogów tłuszczowych w tętnicach. Przekrój przez kwitło tętnic jest znacznie mniejszy niż u osób z prawidłową wagą.

Obniżeniu ulega również poziom zdrowego cholesterolu we krwi. Układ oddechowy narażony jest przede wszystkim na utrudnione czynności oddechowe, co jest przyczyną powstawania takich schorzeń jak astma oraz różnego rodzaju dolegliwości w postaci bezdechu nocnego. Czasem też powstają codzienne problemy z oddechem, szczególnie częste i niebezpieczne u osób starszych. Układ pokarmowy jest dotknięty bardzo często dolegliwością polegająca na cofaniu się treści żołądkowej, co powoduje zaleganie kwasu żołądkowego i popularną zgagę, czyli uczucie palenia i pieczenia w przełyku. Dolegliwość związana z cofaniem treści to fachowo zwany refluks żołądkowo ? jelitowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>