Kuchnia niemiecka

pobrane-17Kuchnia niemiecka jest chyba najbliższa kuchni polskiej, aczkolwiek można w niej natknąć się także na elementy austriackie, czeskie i słowackie. Z czego zatem słynie niemiecka kuchnia? Przede wszystkim z tego, że jest bardzo tłusta a potrawy, choć smaczne, nie zawsze wyglądają apetycznie, dlatego nie warto zrażać się ich wyglądem, tylko po prostu skosztować. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, bardzo popularne są zupy, acz u naszych sąsiadów zdecydowanie królują zupy gęste i gulasze. Niemcy wręcz królują na rynku kulinarnym, jeśli chodzi o wyroby różnego rodzaju wędlin, frank futerek czy parówek. Królują także, jeśli chodzi o piwo. Niemcy są wielkimi smakoszami piwa, wypijają go bardzo dużo.

Produkują też jedne z lepszych piw na świecie. Jeśli chodzi o wpływy kuchni austriackiej, to możemy wymienić takie dania jak zupa z knedlami, risotto czy strudel jabłkowy- tak dania te pojawiają się także w Polsce. Jak łatwo wywnioskować, kuchnie europejskie czerpią od siebie nawzajem. Niemcy, jako kraj sąsiedni Polsce posiada w swoim menu wiele dań powielających się z daniami kuchni polskiej. Polacy mogą bez obaw gościć w niemieckich restauracjach, znajdą tam bowiem potrawy, które spożywają w swojej ojczyźnie.

Kuchnia australijska

pobrane-18Australia w swej przeszłości budziła zainteresowanie wielu państw, między innymi Anglii. Liczne kolonie tworzone przez różnorodne narodowości oczywiście miały bardzo duży wpływ na kształtowanie się nie tylko kultury australijskiej, ale także kuchni. W kuchni australijskiej do dziś dnia można zauważyć pozostałości wpływów angielskich kolonistów, czego dobrym przykładem jest chociażby pieczeń z warzywami. Pisząc o kuchni australijskiej właściwie trudno pisać o tradycyjnych i typowo regionalnych potrawach, stanowi bowiem ona specyficzną mieszankę, będącą pozostałością po wpływach licznych kultur. Australijczycy, podobnie jak wiele innych ludów, w swoich potrawach wykorzystuje to, co daje im sama ziemia.

A ponieważ Australia jest niezwykle bogatym w owoce i warzywa kontynentem, więc dania siłą rzeczy obfitują w wiele produktów. Kuchnia australijska nie opiera się wyłącznie na kuchniach świata i ludów, które w przeszłości zajmowały kontynent. Kuchnia australijska bowiem czerpie z kuchni całego świata, dzięki czemu można natknąć się na wiele ciekawych potraw i dań, które jednak do końca nie są czysto australijskie. Jak zatem widać, nie tylko gusta i kultura tworzą narodową kuchnię, ale także historia.

Kuchnia japońska

pobrane-19Kuchnia japońska niewątpliwie należy do jednych z najzdrowszych kuchni świata. Japończycy nie bez powodu cieszą się dobrym zdrowiem, długowiecznością i młodym wyglądem. W menu japońskiej kuchni nie ma bowiem miejsca na kaloryczne i tłuste, ciężkostrawne posiłki, które spożywane regularnie nie wpływają pozytywnie na organizm. Cóż zatem można znaleźć w japońskiej kuchni? Przede wszystkim ryby, w różnych postaciach, także na surowo- popularne sushi, które u niektórych budzi wstręt w rzeczywistości jest jednak bardzo pysznym daniem. Oprócz ryb, Japończycy serwują także ogrom warzyw i owoców, pod naprawdę bardzo ciekawymi postaciami. Japońska kuchnia raczej odrzuca potrawy pieczone, na rzecz grillowanych i gotowanych.

Tradycyjne w Polsce ziemniaki są zastąpione ryżem, polewanym octem ryżowym. Warto także wspomnieć o odmiennej kulturze samego spożywania posiłków. Kuchnia japońska odrzuca sztućce. W Japonii posiłki spożywa się w sposób pierwotny i, według niektórych, prymitywny czyli palcami. Albo pałeczkami. Trzeba przyznać, że sztuka spożywania posiłków pałeczkami do łatwych nie należy, co z pewnością potwierdzą te osoby, które miały okazję spróbować. Kuchnia japońska polecana jest osobom, które chcą zrzucić wagę bądź zadbać o zdrowie.

Kuchnia indyjska

pobrane-20Kuchnia indyjska z pewnością nie należy do kuchni znanych na całym świecie. Nie jest tak popularna, jak kuchnia francuska, meksykańska czy turecka. Tymczasem zupełnie niesłusznie, kuchnia indyjska bowiem należy do jednych z ciekawszych, z uwagi na to, iż liczne wierzenia od wieków kształtowały współczesny całokształt kuchni indyjskiej. W Indiach można natknąć się na wiele wyznań i grup etnicznych, a każda z nich ma swoje standardy żywieniowe- na przykład zakaz spożywania mięsa. Nie mniej jednak wyznawcy judaizmu czy też islamu spożywają mięsa zupełnie bezkarnie. Jak więc widać, kuchnia indyjska łączy w sobie wiele nawyków, zakazów i kultur, przez co trudno jednoznaczne ją scharakteryzować.

Nie mniej jednak istnieje kilka potraw typowo indyjskich, uniwersalnych, takich jak chociażby kaczka po bombajsku, chałwa, curry, sałatki owocowe i warzywne, jogurty czy liczne sosy ostro- kwaśne. Wspominając o kuchni indyjskiej nie sposób pominąć indyjskiej herbaty, przyrządzanej według unikalnych receptur i z niezwykła dokładnością. Kuchnia indyjska, choć nie cieszy się tak sporym uznaniem w Europie, głównie z uwagi na brak mięsa w menu, zwłaszcza zaś mięsa wieprzowego, to jednak niewątpliwie jedną z ciekawszych kuchni świata.

Kuchnia francuska

pobrane-21Francja jest bardzo pięknym krajem, który niejeden z Czytelników chciałby zwiedzić i zobaczyć. O ile jednak sama Francja budzi zachwyt i zainteresowanie, o tyle kuchnia francuska skutecznie odstrasza Europejczyków. Głównie jednak z powodu niedoinformowania- bo większość ludzi kojarzy kuchnię francuską wyłącznie z żabimi udkami. Odważni, którzy zakosztowali tej specjalności twierdzą, że są one pyszną przekąską, jednak zdecydowana większość twierdzi, że nie włożyłaby tego do ust. Nie mniej jednak, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że kuchnia francuska nie ogranicza się wyłącznie do żabich udek. Można bez obaw wybrać się do francuskiej restauracji i dobrze zjeść, bez dodatków różnych części ciała niezbyt przyjemnych zwierząt.

Francuzi są przede wszystkim mistrzami i smakoszami wina. Wino towarzyszy każdemu spożywanemu posiłkowi, i trzeba przyznać, że wina francuskie są naprawdę luksusowymi i wybornymi specyfikami. Wspominając jednak o kuchni francuskiej nie sposób pominąć słodkości. We francuskim menu znajdzie się cały szereg ciast i słodkich bagietek, które cieszą się uznaniem na całym świecie. Warto także wspomnieć o licznych egzotycznych i słodkich owocach, które także można znaleźć we francuskim menu.

Kuchnia turecka

pobrane-22Większości ludziom kuchnia turecka kojarzy się wyłącznie z kebabem. I rzeczywiście, skojarzenie to jest słuszne, znane bowiem na całym świecie kebaby to pomysł właśnie Turków. Same statystyki mówią wiele: lepiej prosperują bary szybkiej obsługi i budki z kebabami obsługiwane przez rodowitych Turków. Ponieważ jednak gardła Europejczyków nie są przystosowane do tak dużej dawki pikantności, wprowadzono wiele nowych sosów, również bardzo łagodnych, by każdy mógł cieszyć się smakiem popularnych kebabów.

Nie mniej jednak kuchnia turecka choć wyłącznie tak jest kojarzona nie ogranicza się wyłącznie do wzbudzających obecnie furorę na rynku europejskim kebabów. Menu Turków obejmuje znacznie więcej dań które z pewnością zasługują na uznanie. Spośród naprawdę licznych potraw wymienić należy tureckie przystawki, mięsa zawinięte w liście winogrona, pierogi oraz ryż- w różnych postaciach. Turcy jedzą bardzo dużo warzyw i owoców, jednak na prawdziwe uznanie zasługują tureckie desery. Kto nie miał jeszcze okazji ich posmakować, nie wie, co to prawdziwy królewski deser. Jeśli jednak Turcy mają skłonności do skrajności w przypadku ostrości sosów i dań głównych tak w przypadku deserów skłonności te odwracają się w zupełnie inną stronę- są bardzo słodkie.