Aktywność fizyczna w otyłości..

images (70)Chociaż otyłość jest stanem patologicznym i proces schudnięcia i powrotu do wagi prawidłowej jest długotrwały, to jednak już samo podjęcie wyzwania przynosi pozytywne skutki dla organizmu. Bardzo szybko ulega wyrównywaniu poziom cukru we krwi, znacznie zmniejszając zagrożenie wystąpienia cukrzycy. Spadkowi ulegają także inne wskaźniki, jak na przykład stężenia cholesterolu i trójglicerydów.

Wyraźnemu odciążeniu ulega całość układu motorycznego. Przy bardzo dużej nadwadze aktywność fizyczna napotyka na bardzo duże ograniczenia, dlatego tak ważne jest doprowadzenie do takiej wagi, w której będzie możliwe podjecie najprostszych form aktywności. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z nadwagą są spacery, a następnie coraz bardziej intensywne marsze, na początek na płaskim terenie, dopasowane do stanu wydolności organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest nordic walking, czyli spacer z kijkami, które powodują odciążenie układu kostnego kręgosłupa, a przy okazji angażują mięsnie górnej części ciała.

Niewskazane są dla osób z otyłością takie formy jak bieganie czy bieżnia, rowerek stacjonarny itp. Są to ćwiczenia podowujęce nadmierny wysiłek, co może okazać się szkodliwe dla przeciążonego układu sercowego. Jednak wraz z powrotem do prawidłowej wagi, można oczywiście wysiłek urozmaicać oraz zwiększać jego intensywność.

Psychologiczne skutki otyłości

images (71)Otyłość to nie tylko choroba ciała, ale przede wszystkim choroba duszy. Najczęściej skłonności do niewłaściwego jedzenia wynikają z problemów natury psychologicznej, z tym ze bardzo niewiele osób uświadamia sobie tą zależność. Tymczasem njaczęscije otyłość powstaje w wyniku zajadania stresów czy nerwów związanych z codziennym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Może to wynikać ze stresujących warunków pracy, traumatycznych wydarzeń w życiu. Dlatego też w praktyce leczenia otyłości i w ogóle zaburzeń związanych z odżywianiem, ważna rolę gra wsparcie lub opieka psychologa. Żarłoczność jest swego rodzaju nałogiem, w swojej etiologii mającej bardzo wiele wspólnego z innymi nałogami, jak alkoholizm czy narkomania. Chociaż jej objawy są diametralnie inne, to jednak postępowanie terapeutyczne jest podobne. Osoby z otyłością są dodatkowo skazane na wyobcowanie ze społeczeństwa.

Współcześnie obowiązujący kult szczupłego ciała powoduje, ze osoby z nadwaga i otyłością sa często traktowane jako gorsze, mają problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich. Sta też otyłośc staje się problemem nie tylko natury fizjologicznej i zdrowotnej,a ale także społecznej i psychologicznej. Walka ze skutkami psychologicznymi otyłości oznacza zdrowsze jednostki oraz zdrowsze społeczeństwo. Pomocy osoby otyłe mogą szukać na terapiach indywidualnych lub grupach wsparcia.

Dalsze następstwa otyłości

images (72)Otyłość wpływa również na układ kostny, przynosząc negatywne skutki ortopedyczne. Osoby z nadmiarem kilogramów cierpią nie tylko na bóle nadmiernie obciążonych stawów i kości nóg, ale również borykają się z bardzo owąznymi bólami kręgosłupa, nieprzyzwyczajonego do dźwigania ciężaru. W wyniku nadmiernego obciążenia stawów i układu kostnego, dochodzi znacznie łatwiej do zwichnięć, skręceń, a w skrajnych przypadkach złamań. Częstym powikłaniem jest także problem z samymi stopami, powstaje na przykład płaskostopie, które zaburza prawidłowy chód i rozmieszczenie środka ciężkości. Utrudniony przepływ krwi oraz niewielka aktywność fizyczna sprzyja także powstawaniu żylaków koniczyn dolnych.

Krew nie tylko nie ma szans na aktywny odpływ z naczyń krwionośnych w wyniku zwężenia naczyń krwionośnych, ale również słabej siły mięsni, które w prawidłowych warunkach wspomagają krążenie w kończynach dolnych. Cukrzyca jest też często powiązana z kolejnym schorzeniem, jakie towarzyszy otyłości ? zaburzeniom w pracy nerek. Częstym zjawiskiem jest uszkodzenie kłębuszków nerkowych, przy czym dolegliwości te mogą powstawać niezależnie od występowania cukrzycy w otyłości. Przy otyłości cierpi także skóra; powstają różnego rodzaju nadmierne rogowacenia, brodawki, odleżyny, rany ? szczególnie w fałdach skórnych, a także rozstępy. Otyłości towarzyszy też zwiększona zachorowalność na nowotwory ? prostaty u mężczyzn oraz sutka u kobiet.

Schorzenia towarzyszące otyłości

images (73)Otyłość niesie ze sobą wiele zagrożeń dla poszczególnych układów organizmu. Szczególnie obciążony jest układ sercowo ? naczyniowy, i stąd powstają takie schorzenia, jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, a także zawały serca oraz udary. Nadmiernie obciążone serce nie jest w stanie skutecznie pompować krew, co skutkuje brakiem właściwego odżywienia i natlenienia komórek organizmu. Badania wykazały, ze serce osoby, u której stwierdzona jest duża nadwaga lub otyłość, jest znacznie starsze w sensie biologicznym, od serca osoby o prawidłowej wadze. Miażdżyca powstaje także na skutek nadmiernego odkładania się złogów tłuszczowych w tętnicach. Przekrój przez kwitło tętnic jest znacznie mniejszy niż u osób z prawidłową wagą.

Obniżeniu ulega również poziom zdrowego cholesterolu we krwi. Układ oddechowy narażony jest przede wszystkim na utrudnione czynności oddechowe, co jest przyczyną powstawania takich schorzeń jak astma oraz różnego rodzaju dolegliwości w postaci bezdechu nocnego. Czasem też powstają codzienne problemy z oddechem, szczególnie częste i niebezpieczne u osób starszych. Układ pokarmowy jest dotknięty bardzo często dolegliwością polegająca na cofaniu się treści żołądkowej, co powoduje zaleganie kwasu żołądkowego i popularną zgagę, czyli uczucie palenia i pieczenia w przełyku. Dolegliwość związana z cofaniem treści to fachowo zwany refluks żołądkowo ? jelitowy.

Typy otyłości

pobrane (41)Zarówno duża nadwaga, jak i otyłość występują w dwóch typach. Pierwszy typ reprezentuje tak zwana otyłość udowo- pośladkowa, która charakteryzuje się gromadzeniem się tkanki tłuszczowej przede wszystkim w rejonie ud i bioder, powodując powstawanie charakterystycznego typu sylwetki, tak zwanej gruszki. Ten typ otyłości najczęściej jest spotykany wśród kobiet i chociaż jest prawdziwą udręką, nie jest tak bardzo niebezpieczna, jak typ drugi.

Otyłość brzuszna ? jak sama nazwa wskazuje ? charakteryzuje się gromadzeniem tkanki tłuszczowej na brzuchu, i jest znacznie częściej spotykana u męzcyzn. Ten typ otyłości powoduje powstawanie sylwetki w typie jabłka. Dla zdrowia jest on o tyle niebezpieczny, że w jego następstwie tworzą się otłuszczenia na narządach wewnętrznych, zlokalizowanych w obrębie brzucha, czyli przede wszystkim powoduje upośledzenie pracy wątroby, żołądka i nerek. Z tego też względu ten typ otyłości powinien być bardzo alarmujący dla osób, których dotyka problem. Walka z tym typem otyłości powinna być bezwzględnie prowadzona pod okiem lekarza ? specjalisty, który określi szczegółowe cele i wskaźniki, jakie powinny przynosić poszczególne etapy odchudzania pacjenta. Bardzo duże znaczenie ma tutaj również prowadzona w odpowiednim natężeniu aktywność fizyczna, która powinna być dopasowana do wagi, kondycji, stanu zdrowia, płci i wieku danej osoby.

Otyłość wśród dzieci

images (74)Otyłość staje się praktycznie plagą wieku dwudziestego pierwszego. Wysoka nadwaga oraz otyłość są coraz powszechniejszym zjawiskiem wsód dzisiejszych społeczeństw. Jednak statystyki są o tyle niepokojące, że nadwagę coraz cześceij stwierdza się nie tyle u doroosłcyh, ile u dzieci. Jest to zjawisko bardzo niepokojące, gdyż organizm dziecka przyzwyczajony do określonej porcji energii oraz niewielkiej ilości ruchu, nie potrafi jako organizm dorosły skutecznie walczyć ze zgubnymi nawykami.

Dzieci dziś sa wprawdzie bardzo często zabierane na basen, gdzie biorą udział w zorganizowanych zajęciach, czy są uczestnikami zajęć tanecznych lub innych, jednak bardzo często nie są to pasje dziecięce, ale spełnianie marzeń rodziców. Nawet jeśli dziecko chętnie i z własnej woli uczestniczy w róznego rodzaju zajęciach ruchowych, trudno oczekiwać spektakularnych efektów, jeśli poza godziną pływania czy innej aktywności nie ma możliwości spalenia nadmiaru kalorii, pochłanianych za pośrednictwem chipsów, batoników czy innego rodzaju niezdrowych rzeczy. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, co trzecie dziecko jest zagrożone otyłością. Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że z problemem otyłości i nadwagi boryka się od pięćdzieiseciu do sześćdzieiseciu procent dorosłego społeczeństwa, a to oznacza najczęściej przekazywania młodym pokoleniem, nawyków i wzorów nieprawidłowego żywienia.