Rynek żywności ? wyroby piekarnicze

7076523-szynk--i-serem-kanapki-z-pomidor-w-i-sa-ataNa rynku żywności znajdziemy wiele wyrobów piekarniczych. Wielu konsumentów kupuje je praktycznie każdego dnia. W sklepach, w supermarketach i w piekarniach dostępne są wyroby piekarnicze świeże, a także pakowane. Te pakowane mogą leżeć szczelnie zamknięte przez dłuższy czas niż wyroby piekarnicze świeże, lecz wielu osobom nie mogą zastąpić one świeżego pieczywa. Na rynku żywności wśród wyrobów piekarniczych znajdziemy między innymi chleby, bułki, rogaliki, bagietki, chałki, chleby tostowe.

Wybór jest bardzo duży, a popularne wśród klientów są wszelkie wyroby piekarnicze z ziarnami, słonecznikiem, makiem, a także wyroby piekarnicze w postaci mini ? pizzy czy z dodatkami (na przykład z farszem z grzybów). Kupując produkty piekarnicze, najlepiej wybierać produkty wieloziarniste, ponieważ są one dla nas najzdrowsze. Obok wyrobów piekarniczych na rynku żywności znajdziemy między innymi rozmaite wyroby cukiernicze, słodycze, produkty mięsne, produkty rybne, warzywa, owoce, produkty mleczne, miody, przyprawy, zioła, makarony, ryże, kasze. Niektóre z nich mogą być sprzedawane jako świeże, inne jako przetworzone, pozostałe zaś w obu tych postaciach.

Rynek żywności ? produkty mleczne

New England Clam Chowder in a blue bowlNa rynku żywności znajdziemy różne rodzaje produktów, w tym produkty mleczne. Są to mleka, mleka smakowe, kefiry, maślanki, jogurty smakowe, jogurty naturalne, desery mleczne, śmietany, masła oraz różnego rodzaju sery. W sklepach i supermarketach znajdziemy między innymi takie produkty mleczne jak ser żółty, ser kozi, ser typu oscypek, twarożek, ser pleśniowy, ser topiony, ser biały i wiele innych.

Sery różnego rodzaju mogą być sprzedawane na wagę lub w opakowaniach. Jeżeli chodzi o inne przetwory mleczne, są pakowane one między innymi w kartony i kartoniki, butelki, plastikowe kubeczki, woreczki foliowe (jak na przykład mleko), pudełka, folie, pergamin i tak dalej. Produkty mleczne możemy znaleźć między innymi w sklepach, supermarketach, w internetowych sklepach spożywczych. Najlepiej wybierać produkty mleczne polskie, a także produkty polskie regionalne.

Produkty dostępne na rynku żywności

21Rynek żywności w Polsce jest bardzo bogaty. W sklepach, marketach, supermarketach, na targach, w Internecie możemy znaleźć zarówno żywność polską, jak i żywność zagraniczną niemal z całego świata. Do wyboru mamy rozmaite produkty, jedne gorszej jakości (wzbogacone o liczne substancje chemiczne), inne zaś zdrowe, ekologiczne. Na rynku żywności znajdziemy produkty różnego typu, które możemy podzielić na kategorie ogólne.

Kategorie te to na przykład produkty rybne (tu znajdziemy różne gatunki ryb przetworzone w różny sposób, na przykład filety, ryby w całości, koreczki rybne), produkty mięsne (surowe mięso i produkty gotowe, jak na przykład wędliny, kiełbasy), produkty mleczne (między innymi jogurty, maślanki, kefiry, sery), owoce (krajowe i egzotyczne), warzywa (marchew, kapusta, ziemniaki, buraki i wiele innych), słodycze (ciastka, batony, czekolady, cukierki, lizaki i tym podobne), wyroby cukiernicze (ciasta, torty, bezy i wiele innych), wyroby piekarnicze (bułki, chleby, rogaliki i tak dalej). Jest to żywność świeża lub przetworzona.

Regionalne targi spożywcze

DLOGDW Polsce organizowane są targi spożywcze międzynarodowe, targi krajowe, a także targi regionalne. Te ostatnie również mają wielu zwolenników. Mają one głownie na celu zachęcić konsumentów do kupowania produktów regionalnych, wspierania gospodarki w swoim regionie. Zazwyczaj na targach regionalnych mogą być prezentowane różne produkty regionalne, nie tylko dany typ produktów spożywczych. Często wśród wystawianych produktów znajdują się sery, miody, wina, nalewki, miody pitne, warzywa, owoce, produkty mleczne.

Są to zazwyczaj produkty tradycyjne, charakterystyczne dla danego regionu. Podczas regionalnych targów spożywczych (podobnie jak podczas innych rodzajów targów spożywczych) dla uczestników dostępne są różne atrakcje. Mogą oni degustować produkty regionalne, brać udział w quizach i konkursach z nagrodami, słuchać wykładów, oglądać krótkie filmy (na przykład o produkcji różnych wyrobów, na przykład etapów produkcji miodu w pasiece czy produkcji wina krok po kroku ? od zbierania owoców aż do leżakowania). Spożywcze targi regionalne mogą być połączone również z wystawą na temat historii, rozwoju rynku żywności w danym regionie.

Targi spożywcze z żywnością zdrową, ekologiczną

zawijane-mielone-kotlety-z-serem_2162_7W Polsce i w wielu innych krajach organizowane są targi spożywcze, na których prezentowane są różne typy żywności. Bardzo popularne stały się między innymi targi z żywnością zdrową, ekologiczną. Temat zdrowej, ekologicznej, świeżej żywności jest coraz częściej poruszany, dlatego targi te mają wielu zwolenników ? zarówno wśród producentów zdrowej żywności, jak i wśród konsumentów. Na targach ze zdrową żywnością możemy poznać producentów, którzy tego typu żywność produkują, zobaczyć ich produkty, a także spróbować ich podczas degustacji.

Często organizatorzy urozmaicają targi spożywcze ze zdrową żywnością, na przykład planując wykłady, odczyty, seminaria, warsztaty, konkursy, doradztwo ekspertów. Na targach spożywczych ze zdrową, ekologiczną żywnością dowiemy się więc, jak zdrowo się odżywiać, jakich produktów unikać, jak niektórzy producenci oszukują nas, sprzedając zdrową żywność, która wcale nie okazuje się zdrowa. Często podczas tego typu targów możemy uzyskać poradę ekspertów w dziedzinie zdrowego odżywiania się. Zazwyczaj zajmują oni osobne stanowiska i może podejść do nich każda osoba odwiedzająca, która ma do zadania pytanie związane z tematyką targów ? w tym przypadku ze zdrową żywnością.

Wykłady i filmy na targach spożywczych

tt_03012008_owoce_kulinaria_s400Na targach spożywczych producenci mogą zaprezentować swoje produkty, a konsumenci zobaczyć je i spróbować. Jednak targom spożywczym towarzyszą zazwyczaj także inne atrakcje, w tym wykłady i projekcje filmów tematycznych. Z wykładów i filmów możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na tematy związane z tematyką targów. Jeżeli wybraliśmy się na przykład na targi ze zdrową żywnością, z filmów i wykładów możemy dowiedzieć się, jak zdrowo się odżywiać, z jakich produktów rezygnować, jak rozpoznawać żywność ekologiczną, jakie produkty spożywcze powinniśmy wybierać i tak dalej. Na targach spożywczych, na których producenci prezentują swoje wyroby rybne, możemy zobaczyć na przykład filmy o przygotowywaniu ryb, ich filetowaniu, przyrządzaniu i tak dalej.

Filmy i wykłady mogą dotyczyć także po prostu różnych produktów spożywczych i producentów żywności (na przykład krótkie przedstawienie każdego producenta, który bierze udział w targach spożywczych i wystawia swoje produkty). Wszystko zależy od organizatorów targów spożywczych, od ich inwencji. Targi spożywcze mogą być urozmaicone nie tylko wykładami i projekcją filmów, ale także warsztatami, konkursami, panelami dyskusyjnymi, dyskusjami, odczytami, seminariami, degustacjami, pokazami sztuki kucharskiej. Warto więc odwiedzać różnego rodzaju targi spożywcze nie tylko jako producent żywności, ale również jako zwykły konsument.