Zalecenia przy przyrządzaniu posiłków dla różnych grup ludności

images (83)Racjonalne żywienie polega nie tylko na dostarczaniu odpowiednich ilości składników odżywczych we właściwych proporcjach, lecz także na spożywaniu pokarmów o wysokiej, jakości zdrowotnej, wolnych od zanieczyszczeń chemicznych, fizycznych, biologicznych, a także na odpowiedniej częstotliwości posiłków i ich właściwym rozłożeniu w ciągu dnia. Podstawowe zasady racjonalnego żywienia są jednolite dla wszystkich ludzi, niemniej jednak poszczególne grupy populacyjne cechuje pewna specyfika, która rzutuje na szczegółowe zalecenia odnośnie do ich żywienia. Dorośli powinni spożywać co najmniej trzy posiłki w ciągu dnia, dzieci i młodzież oraz niektórzy chorzy cztery, a nawet pięć posiłków na dzień.

Zalecana liczbę posiłków i procentowy rozkład energii na poszczególne posiłki w ciągu dnia ma następujące proporcje. Albowiem okazuje się, że obiad powinien być posiłkiem o najwyższej energii odżywczej. Warto również zwrócić uwagę na to, że śniadanie, wbrew ogólnie przyjętym zasadom , powinno być pełnowartościowe. Ogólnie zaleca się, aby posiłki nie były zbyt obfite i ciężkostrawne, lecz lekkie i spożywane regularnie. Z całą pewnością, gdy będziemy stosować się do powyższych zasad, wówczas nie powinniśmy martwić się figura oraz stanem naszego zdrowia. Zasady żywienia zostały tak zorganizowane, aby każdy człowiek korzystając z nich czuł się dobrze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>